Zgniłe jajeczko wlać bez skorupki, czosnek, cebulkę - razem do kupki,
dodać amoniak i siarkowodór, nos zatykając czekaś na odór.
(Papcio Chmiel)
 
  NR 30      24 LISTOPADA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 
CEBICHE DE PESCADO
     ...i kontynuując nasz karnawałowy program: udałem się śladem Gosi w zakąskową podróż, lecz w stronę przeciwpołożną - do Ameryki Południowej. Przepis podał trzy lata temu Nasz Kolega Daniel Wegner. Od tamtej pory jest to jedna z moich ulubionych potraw na długie wieczory z feerią płynów i monotematycznym daniem.

     No, właśnie. Rosjanie proponują kaskadyzację zakąsek, Indianie zaś wrzucili wszystko do jednej miski i mają z głowy problem zapamiętania właściwej kolejności potraw, co jest szczególnie trudne podczas deserów.

     Podstawą dzisiejszej receptury jest południowoamerykański leszcz. Ryba ta, mimo swej nazwy, ma mięso zwarte i jędrne. Nie wiecie, jak zdobyć takiego leszcza? Trudno, nie będziecie jeść.

     Trochę się śmieję - można go łatwo zastąpić mintajem w kostce.

    Kilogram mintaja kroimy w dwucentymetrową kostkę. Tak samo postępujemy z kilkoma zielonymi pomidorami. Resztę składników, a mianowicie: ćwierć kilo cebuli, ząbek czosnku, zieloną paprykę oraz czuszkę lub inny papryczany ogień, drobno siekamy. Wszystko mieszamy z puszką koncentratu pomidorowego i odrobiną octu winnego.

     Na koniec przekładamy całość do kamionki, zalewamy po wrąbek sokiem z cytryny i odstawiamy na dzień do lodówki. W tym czasie sok zetnie białko w rybie. Będzie ona surowa, a jakby gotowana. Dziwy, proszę pana, dziwy...

    Przed podaniem zlewamy sos, bo by nam z tego kwasu wykręciło gębę oraz nalewamy do kieliszków żołądkową gorzką. Oj, nie ma to jak żołądkowa gorzka, szczególnie dla miłośników czystych wód i kolorowych wódek.

Lista zakupów:
  • kilo mintaja w kostce
  • trzy cebule
  • zielona papryka
  • twardy, zielony pomidor
  • czuszka
  • czosnek
  • litr soku z cytryn
  • koncentrat pomidorowy
  • ocet winny

gotował Piotr Onikki-Górski

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Jedno z pierwszych wdrożeń systemu CMS eZPublish w Polsce. Już niebawem pojawi się również w nowej wersji. Świat Druku - to miesięcznik naukowo-techniczny wydawany przez wydawcę: Polski Drukarz, adresowany do wszystkich związanych z branżą poligraficzną.