STURGEON
NR 48 - 20 LISTOPADA 2000
Wydawca: KROKUS sp. z o. o. oraz Zespół Rybiego Oka
Numery Archiwalne
Numer Aktualny
Rybie Oko
Forum Dyskusyjne

 

 


Jesiotry to ryby, które uczą cierpliwości. Pisze o tym Mario Kusiński.

STURGEON

Tak nazywa się w języku angielskim ryba, która niegdyś występowała także w Polsce. Jesiotr - jedna z najstarszych ryb, która przetrwała do naszych czasów.
Wielkość i moc do dziś przysparza jej wielu zwolenników. Również słynny na całym świecie czarny kawior "produkowany" jest przez jesiotry, dlatego też ryba ta zdobyła uznanie zarówno smakoszy jak i kłusowników.
Na całym świecie występuje wiele odmian tych ryb. Mam szczęście mieszkać w Kanadzie, w prowincji Alberta, gdzie występuje gatunek zwany LAKE STURGEON [jesiotr jeziorowy - red.], największa ryba tego gatunku złowiona w naszym regionie ważyła 55 kg. Regulamin zezwala, po uprzednim wykupieniu licencji ($5.00), na zabranie w ciągu roku jednej sztuki o długości powyżej 130 cm., tyle właśnie wynosi wymiar ochronny. Każdy wędkarz, który wykupi licencję musi zdać szczegółowy raport dotyczący wędkarskich sukcesów. Jak rzadko się zdarza wymiarowa ryba niech świadczy fakt, że na 203 jesiotry złowione w zeszłym sezonie (1998/99) zabrane zostały tylko dwie sztuki.
Jesiotry, by odbyć tarło, wczesną wiosną przybywają do naszej prowincji, gdzie pozostają prawie do końca wakacji. Jednym z najlepszych miejsc połowu ryby jest GRAND FORKS. Jest to połączenie dwóch rzek Bow River i Oldmen River, które dają początek South Saskatchewan River. Miejsce to jest jak oaza na pustyni, z jednej strony pionowa ściana wysokości około 30 metrów, z drugiej drzewa osłaniające od nieustannie wiejącego na prerii wiatru. Od trzech lat jestem zauroczony tym miejscem. Wiosną jesiotry a jesienią sandacze jak magnez przyciągają wędkarzy z całej prowincji.
Tego roku w trzech wyjazdach złowiliśmy wspólnie z żoną 5 ryb, z tego tylko jedna (mojej żony) była wymiarowa (wróciła do wody). Wrażenia z walki z tą waleczną rybą, która niejednokrotnie po zacięciu pokazuje się jak pstrąg nad wodą by później jak torpeda zniknąć w głębi, są wspaniałe. Ostatnia wyprawa na jesiotry dowiodła, że za popełnione błędy się płaci. Po dokręceniu hamulca by wyrwać przynętę z zaczepu zapomniałem poluzować go ponownie. Gdy nastąpiło branie było za późno na jakiekolwiek poprawki. atak ryby był tak gwałtowny, że nie mogłem zwolnić ręki co musiało skończyć się porażką. 20lb plecionka nie wytrzymała, a ja siedziałem przez 15 minut nie mogąc sobie darować błędu, który kosztował mnie utratę "życiowej ryby". Jak silne są jesiotry przekonałem się obserwując kiedyś trzygodzinny hol, który zakończył się zwycięstwem strugeona. To nie wędkarz dyktował warunki tylko ryba.
Z wyglądu łagodne zwierzę w rzeczywistości jest bardzo niebezpieczne. Narośla umiejscowione na całej długości grzbietu poraniły już niejednego wędkarza, przecięły też niejedną wędkarską linkę uwalniając tym samym zaciętą rybę.
Minęły już 4 lata od czasu kiedy złowiłem pierwszą rybę tego gatunku. Przez ten czas nabrałem większego szacunku do tej prehistorycznej ryby a szacunek ten przekłada się na to, iż na pewno nie zdarzy się, żebym kiedykolwiek złowioną wymiarową rybę zabrał do domu. Wolę je obserwować jak walczą i przeżywać częstsze kontakty choćby kończyły się porażkami, które mobilizują do dalszego samodoskonalenia.
GRAND FORKS to miejsce które poleciłbym wszystkim odwiedzającym prowincję Alberty.

Mario Kusiński

WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
Telefon:
+48 42 678-15-90
+48 42 630-59-85
+48 42 639-84-12
Fax:
+48 42 678-15-99
E-Mail:
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Sławek i Kama Bocheńscy
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Michał Sopiński
Andrzej Trembaczowski


OPRAWA INTERNETOWA:
Janusz Dymidziuk

Š 1999-2000 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
.

 

 
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron WWW