MUCHÓWKI
NR 48 - 20 LISTOPADA 2000
Wydawca: KROKUS sp. z o. o. oraz Zespół Rybiego Oka
Numery Archiwalne
Numer Aktualny
Rybie Oko
Forum Dyskusyjne

 

 

Jak wybrać muchówkę? Co wziąć pod uwagę?
O swoich doświadczeniach opowiada
Artur Banachowski.


Muchówki cz. I

Moją pierwszą wędkę muchową wziąłem do ręki blisko 20 lat temu. Doświadczenia zdobywałem na pomorskich rzekach pstrągowych, na Wiśle i na licznych jeziorach. W międzyczasie zająłem się profesjonalnie montażem wędzisk. Miałem przyjemność zbroić wędki dla kilku firm oraz dla licznego grona pasjonatów. Dzięki temu poznałem bliżej wyroby kilku amerykańskich firm. Spróbuję zdobytą w ten sposób wiedzę przekazać czytelnikom i opisać różne rodzaje wędzisk. W tym celu wdrożę nieco sztuczny podział wędek muchowych stosowanych do połowu określonych gatunków ryb.

Pierwszą grupę stanowią muchówki, które znajdą zastosowanie przy połowie lipieni na suchą i mokrą muchę oraz na nimfę. Są to finezyjne wędziska, oscylujące w granicach AFTM 3 oraz AFTM 4 i długości najczęściej 9'0" (2,70 m), jak również, coraz częściej stosowane zwłaszcza przy połowach na suchą muchę i maleńkie mokre muszki, wędziska klasy AFTM 1 oraz AFTM 2 o długościach 8' (2,40 m) oraz 8'6" (2,60 m). Podobne kije znajdują zastosowanie przy połowie w przybrzeżnych partiach jezior ryb takich jak płocie czy wzdręgi oraz okonie. Wędziska takie oferują nam czułość i komfort wędkowania nie spotykane w wędziskach o wyższej klasie AFTM.

Druga grupa ma dość szerokie zastosowanie. Wędziska potocznie określane mianem pstrągowych służą nam również do połowu kleni, jazi i boleni w warunkach wielkiej rzeki oraz do połowów okoni na głębokości do 3 metrów przy użyciu małej i średniej wielkości much. Określane są one klasami AFTM 5 i AFTM 6, a nawet AFTM 7, i mieszczą się w długościach 9'0" (2,70 m), 9'6" (2,90 m), a czasem nawet 10'0" (3 m).

W trzeciej grupie umieścimy wędziska trociowe, które podzielę na muchówki jedno i dwuręczne. Wędki dwuręczne mają długość w granicach od 12' (3,60 m) do 16' (4,80 m) w klasach od AFTM 9 do AFTM 11.Posługują się nimi zarówno trociowcy łowiący na rzekach Pomorza jak i szczęśliwcy wyjeżdżający do Skandynawii. Takie wędki ułatwiają prowadzenie much oraz hol ryb w trudnych warunkach rzecznych. Ten kto potrafi posługiwać się dwuręczną muchówką wygląda wyjątkowo elegancko. Z kolei zwolennik wędziska jednoręcznego ma większe możliwości poruszania się po mocno zakrzaczonych brzegach rzek. Ma również ułatwione zadanie przy samodzielnym podbieraniu troci. Użytkownicy wędzisk jednoręcznych najchętniej posługują się muchówkami długości od 10' (3 m) do 10'6" (3,20 m) w klasach AFTM 8 do AFTM 10.

Czwarta grupa wędek znalazła u nas zastosowanie stosunkowo niedawno i służy do połowu szczupaków. Na większości łowisk połów tych ryb odbywa się z łodzi. Stosujemy wówczas wędziska o długościach najczęściej 9' (2,70 m) bazując na AFTM 8, 9, 10. Natomiast modele 9'6" (2,90 m) i 10' (3 m) mogą okazać się przydatne podczas połowu z brzegu. Z wędzisk należących do tej grupy, skorzystać mogą również muszkarze, którzy zechcą spróbować swych sił w połowach troci w przybrzeżnych wodach morskich oraz w zatokach: Gdańskiej i Puckiej.

Powyższy podział pozwoli nam dobrać wędkę, w taki sposób by w pełni wykorzystać jej walory. Łowienie lipieni lub innych ryb nie osiągających dużych rozmiarów za pomocą delikatnego sprzętu oprócz niewątpliwej satysfakcji otwiera przed nami także możliwości stosowania bardziej finezyjnych i wyszukanych metod ich połowu. Większe ryby otwartej wody (bolenie, morskie trocie) zmuszają nas do wykonywania maksymalnie długich rzutów, zacięcia z dużej odległości, a w wypadku szczupaków często stosowania sporych, a tym samym ciężkich much. Wybór sztywniejszego wędziska, w wyższej klasie AFTM pozwoli nam zrobić to skuteczniej, bez narażenia się na niepotrzebne ryzyko jego uszkodzenia.

O konkretnych firmach i modelach napiszę w następnym odcinku...

Artur Banachowski.

WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
Telefon:
+48 42 678-15-90
+48 42 630-59-85
+48 42 639-84-12
Fax:
+48 42 678-15-99
E-Mail:
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Sławek i Kama Bocheńscy
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Michał Sopiński
Andrzej Trembaczowski


OPRAWA INTERNETOWA:
Janusz Dymidziuk

© 1999-2000 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
.

 

 
Reklamy Krokus: Zaprawy RENO